A PVA kis túlzással a horgászat bölcsek köve. Sok más kémiai okossággal együtt ez Japán szigetvilágából ered, ahol a múlt század húszas éveiben kezdték alkalmazni, tökéletsíteni. Természetesen nemcsak a halak kergetői használják előszeretettel, hanem a gyógyszeripar, a mezőgazdaság, a nyomdászat, és a textilipar is. A belőle előállított termékek annyira széles körűek, hogy felsorulásuktól most inkább eltekintenék, szorítkozzunk a zsinór, háló, és zacskó formájában megjelenő darabjaira.
Mivel magyar oldalak meglehetősen ritkán tárgyalják a témát, így –„aki dudás akar lenni/ pokolra kell annak kelni- német és angol nyelvű lapokból származó információk alapján tennék rövid kitérőt az anyag tényleges tulajdonságaira. A tévedés joga fenntartva.
A PVA (saponificatuon of polyvinyl acetate) rövidítés tulajdonképp a Poli-vinil-acetát, rövidítése. Vérbeli, természetvédő horgászként a rövidítés megfejtését látva rögtön szörnyű gyanú horgad bennünk a termék környezetbarát mivoltát illetően. Ebből a kis ábrából könnyen deriválható, hogy miután a vízbe érkezett a minden földi jóval, s a gonosz kis horoggal nehezített csomag, mivé is válik ez odalenn? Egyszerűen csak szétesik (alkotó)elemeire, így semmiféle káros anyag kibocsátásától, vagy esetlegesen a halak által –de általunk nem- érzékelhető, s őket taszító bomlástermékké nem alakul.
A PVA tulajdonképpen egy finom, fehér kristálypor formájában állíttatik elő. Ebből dolgoznak speciális eljárásokkal zsinórt, és fóliát. A zsinórból, illetve annak gyártása során készítik a hálót és a szalagot. A hálóhoz, de újabban a zsinórhoz is egyre finomabb szálakat szőnek, vagy fonnak össze, hogy a teherbíró képesség növelése mellett az oldódási időt is csökkenteni tudják. A fólia gyártásól bővebben itt olvashattok. Annyit azonban sikerült kiderítenem, hogy a horgászatban használt PVA eszközök közül ezt a legnehezebb előállítani. Ugyanis amíg a háló, vagy a zsinór szinte egész felületével érintkezik a vízzel, ráadásul teherbíró képességük jó részét a vékony szálak fonata-szövete adja, addig itt egy fóliaszerű anyagot kell kreálni. Ahhoz, hogy az anyag szakítószilárdsága minél nagyobb legyen, úgy kell növelni az anyag vastagságát is. Igen ám, de így nő az oldódási idő, sőt, előfordulhat a hidegebb vízrétegekben, hogy teljesen fel sem olvad, rejtve hagyva a kis csomag csalogatóanyag-tartalmát. Ezért meg kell találni minden egyes gyártónak a legoptimálisabb vastagságot, és anyagösszetételt, aminél még nagy biztonsággal olvad a fólia, de ki is bírja a bedobásnál rá nehezedő erőhatásokat.