A már valamivel drágább, macerásabb vízben oldódó alkalmatosság a PVA háló. Úgy tudom, ezt is különféle zsinórokból készítik, és a legkülönfélébb átmérőben, hosszban, oldódási idővel, s árban kerül forgalomba. Létezik szettben, ahol a háló egy műanyag töltőcsőre van ráhúzva, s tömködőt mellékelnek, s létezik szóló utántöltő változatban, (refill), ahol a már meglévő töltőcsőre húzhatjuk fel, hasonlóan mint a hurkatöltőre a disznóbelet. Enélkül sajnos a szerényebb árú refill version-t nem tudjuk használni, mert egyszerűen nem lehet megtölteni. Apropó töltés! De mivel is lehet ezeket telerakni? Alapvetően a PVA-hálók, és a benne használt mix bármilyen lehet, szinte bármit bele lehet rakni, ami nem vizes. A különféle mixeket, őrleményeket olyan folyékony adalékanyagokkal tanácsos összetapasztani, amelyek PVA-barátok. Ezekből tengernyi széles a választék, mégis kiemelhetőek talán a Solar Big Shot, és a Mainline szirupjai, folyadékai. Ezek persze nem a legolcsóbb kategóriába tartoznak, de azt hiszem, ha a ködös Albion, vagy a Beneluxállaok ezerszer becsapott, dörzsölt pontyainak, vérprofi horgászainak megfelel, mi is megbízhatunk benne. A legszerényebb etetőanyagként a különféle magok, apró pelletek, darák jöhetnek számításba, de persze egész, vagy apró darabokra tört bojlit, ill. különféle PVA-termékekhez előállított készítményeket. Ez utóbbiakat a szigetországban tökélyre vitték, így tegyünk kis kitérőt a Korda, és a Dynamite Baits háza tájára.
Nick Helleur a Dynamite oszlopos tagja a cég honlapján egy nem mindennapi cikkben taglalja a PVA-s titkait, amely a képek tanúsága szerint igencsak eredményes. A két mix közül idehaza az első verzió kivitelezhetőbb, a másik inkább csak ötletadó. Első nekifutásra az alapmix 60% Dynamite Meaty Marine és 40% Amino Black-ből áll. Ezt Mainline Fosoil nevű olajával önti nyakon. A Fosoil amúgy –hasonlóan a Hempseed Oil és az Ultra –Marine Oil-höz- bojlikészítéshez, etetőmixhez –spod mix-, ill. egyéb keverékek elkészítésére is alkalmas, sőt nem is kell belőle több 20ml/kg-nál. Szóval a fél liter elég lesz darab ideig. Az avasodásgátlást pedig a Mainline garantálja. No, de ne szaladjunk el ennyire! A három összetevő eredményként egy sötét színű mixet kapunk, amit a töltőcsőben remekül össze lehet dolgozni. A felfűzés a már ismert módszerrel, egy fűzőtű, és egy gyorskapocs –stick clips- segítségével. Érdemes lenne kipróbálni az Amino Black helyett a Betaine-Greent, vagy Betaine-Green pellettel megtoldani az Aminos keveréket, és szárazra felitatott kendermaggal megspékelni. Azt hiszem, ezt még a hétvégén ki fogom próbálni egyik közeli tavon.
A másik keverékben apró és nagyobb darabokra tört bojli, pellet, ill. bojlimix szerepel. Hogy miért bojli, és bojlimix is? Mert ez utóbbi tartalmazza azokat a folyékony anyagokat is, melyeket nem, vagy csak nagyon körülményesen tudnánk a PVA-val bevetni, továbbá a bojliban a főzés alatt egy sor olyan kémiai reakció játszódik le, ami nagyon fontos a golyó későbbi fogósságával kapcsolatban. Nézzétek meg például a Promotor-L címkéjét! Megint visszakanyarodva: Nick a JML Culinare termékét használja. Mi meg majd a magunkét. Vagy nem. A csalizás, horogelhelyezés, a hurka elkészítése, felhelyezése, egyéb macera a már ismert módon.
Felhasznált oldalak:
www.korda.co.uk
www.mainline-baits.co.uk
www.dynamitebaits.co.uk
Mindent a PVA-ról IV. rész
2007.08.02. 21:20 | FishTechnics | Szólj hozzá!
Címkék: technika pva
A bejegyzés trackback címe:
https://fishtechnics.blog.hu/api/trackback/id/tr41123896
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.