Ahogy ígértem, leültem régi jó barátommal Ivánkovits Jánossal, és kifaggattam az új viszonyokról. Szigligeten ugyanis új idők szele fúj, derékba tört a régi bikanyakú tányérsapkás módi.
- Jövő hónapban megtartja első közgyűlését az új szigligeti horgászegyesület. A régi feloszlott, az elnök nagy valahogyan lelépett a színről. – kezdi szűkszavú bevezetőjében János, aki amúgy a híres szigligeti öböl kiváló ismerője. – Ez egy zárt egyesület, jelenleg harminc taggal működik, ebben két új belépő van, akik kettős tagok, és a tagság közös döntése alapján kerültek felvételre. Az éves tagdíj 15 ezer forint, -parti sáv- a teljes éves jegy pedig negyvenezer lesz. Önkormányzati segítséggel már volt egy telepítés, tízezer süllő és ötezer csuka került az öbölbe. A további telepítésekhez is igénybe tudunk venni önkormányzati segítséget. Végre felismerték, mekkora turisztikai ereje van a horgászatnak! Így végre telepítésre is lehet áldozni. Reméljük, most majd kicsit változnak az eddigiek, és nyugodtan horgászhatunk, bízunk benne zsákmány is lesz. Elkészül a parkoló a csónakkikötő melett. Egészen a bejárati út elején lévő sorompótól a csónakkikötőig zárt a terület, a nádüzem melósai is figyelik a jövő-menő embereket, meg az elnök is a sorompó közvetlen közelébe lakik. Bejutni csak az tud, aki a jegyet megváltotta, egyesületi tagtól csónakot szerzett. Jobb a kíséret, mert a parkoló és a sorompó is állandóan kulcsra zárt.
- A balatoni halászat nem épp a mértékletességről, a megbízhatóságról híres. Nem féltek, hogy szép nyáreste lehúzzák, lehalásszák azt, amit nagy nehézségek árán telepítettetek?
- Nem, mert az öbölbe nem tudnak bejönni. Ameddig a parti sáv tart, amit ugye a nádfaltól kell számítani, tele van a csónak kikötéséhez szükséges karókkal, a felszín alatt meg a lerohadt öreg karók. Hiába is jönne be a hajó, nem tudná használni a hálóit, mert tele az öböl a tagok karóival.
-Állítólag híresen jó harcsa- és balinhorgászok is vannak az egyesületben…
- Itt sok szép balint lehet fogni. Rettenetes erejük van, egy speciális készséggel fogjuk őket, kicsit a fenekezőre emlékeztet. Itt a balinólmos módszer nem vált be. A harcsára mártogatunk, csónakból keresgetjük a halat, azokban a gödrökben, ahol harcsát sejtünk. Úszós készséggel, rövid, nagy dobósúlyú, 350 grammos bottal, 25-ös fonott zsinórral. Nadállyal, tenyeres keszeggel, kishallal csaliznak rá. Van itt ötszörös bajnok versenyhorgász is, aki kimondottan csak harcsázik. Kerültek elő ebből az öbölből már hetven kiló feletti példányok is.
a fotók illusztrációk