A vásárlást eddig valahogy úgy fogtuk fel, hogy bemegyünk a boltba, levesszük a polcról a kínált terméket, fizetünk, és örülünk neki. Aztán ahogy kezdett szélesedni a kínálat, majd annál is jobban a kereslet, ill. a vásárlói igények, úgy kezdtek el átalakulni a vásárlási szokásaink.
Az internet elterjedése jótékonyan hatott a horgászatra is. Nálunk – a balkáni országokkal ellentétben!- az újdonságok elterjedése években számolható késéssel érkezik, s a fogadtatása is eklektikus. A nyitottabb pecásoknak a különböző webes aukciós oldalak, webshopok már jó ideje megoldást jelentenek. A témáról oldalakon keresztül lehet témázni, így csak két dologra fókuszálnék: a külföldi internetes áruházakból való vásárlásokra, ill. az eBay portálra.
Nálunk is van kismillió internetes áruház, sőt, gyakran a sarki pecaboltos is nagyon sok mindent be tud szerezni, az átlaghorgász pedig ritkán ácsingózik nagy dolgokra, egy-egy jobb üzlet általában kielégíti az igényeiket. Cikkem elsősorban nem is nekik szól.
De mit tegyen aki többet akar? Mondjuk gyűrűt keres a kézi készítésű botjára, speciális adalékanyagot a csalihoz, vagy valami halkereső eszközt? Nekik nyújtanak megoldást az angol, ill. német internetes áruházak. Mielőtt a nagy lázban teleraknánk a virtuális kosarat, nem árt tájékozódni: mennyivel olcsóbb/drágább a termék mint ha egy üzletben rendelem meg, mennyi a postaköltség, hogy lehet kifizetni a rendelést, hogy lehet reklamálni, garanciát érvényesíttetni, szállít-e egyáltalán a cég Magyarországra?
Ilyen kérdések tisztázásához némi nyelvtudás szükségeltetik, de menjünk sorba a kérdéseken: gyakran, de nem minden esetben olcsóbbak a külhoni üzletek, szóval idehaza is érdemes jó körülnézni, itthon mégis egyszerűbb a dolog. A postaköltség kényes dolog, mert néha amennyivel olcsóbb a termék a határon túl, annyival lesz a szállítás-csomagolás miatt drágább. Szóval ólmot ne Londonból rendeljünk. A csomagot általában előre, átutalással lehet kifizetni. Ehhez a legbiztonságosabb megoldás a már minden bank által kibocsátott webkártya, internet-kártya, amelyre a főszámlánkról mi magunk vezethetünk át –legtöbbször ingyenesen – pénzt, így a maximális biztonsággal tudjuk a csomagot fizetni. Természetesen egy egyszerű bankkártyával ugyanez megtehető, de nem minden esetben! A reklamáció, garanciaérvényesítés kényes dolog. Azt jobb lelevelezni az üzlettel, ők általában kielégítő megoldást találnak rá, legalábbis Angliában. Érdekes, amennyivel messzebb esik innen a szigetország, annyival messzebb is szállítanak az ottani ún. tackle shop –ok, míg a német üzletek gyakran nem szállítanak Magyarországra. Nekem nincs jó tapasztalatom ez utóbbiakkal, de ez más lapra tartozik.
A vásárlás minden esetben nálam úgy működött, mint egy hazai webshopban, de előtte egy-egy levélváltást azért kieszközlök az üzlettel a későbbi meglepetések elkerülése végett. Összegezve eddigi vásárlásaim, azt tudom mondani, hogy megérte. Olyan dolgokhoz jutottam hozzá, amelyekhez itthon nagyon nehéz lett volna – GTM T 40+ mélység- és vízhőmérséklet mérő berendezés, vagy a Dynamite Baits féle Fish Gutz, de az egyszerű előkezsinóroknál, szerelékeknél is 500-2000 forintot meg lehetett spórolni, ráadásul minden házhoz jött, s a legújabb csodák közt válogathattam. Aki komolyabb darabokra pályázik, -bot, sátor, orsó- ott komolyabb a postaköltség is, de néha hihetetlen akciókat lehet kifogni.
Shopaholic rulez!
Következő cikkünkben az eBay-t járjuk körül!