Ilyenkor télvíz idején van lehetőség a jövendő esztendőre előkészülni. Nem tudom, ki hogy van vele, én télen sem bírom ki, hogy valahogy ne teremtsek fizikai kapcsolatot a horgászattal. Ha más nincs, az ember rakosgatással, előkekötögetéssel csapja agyon az idejét, és hűtögeti a vérét. Tudom, sokan megmosolyognak, de van egy régi mániám… No nem(csak) végigmenni Románián, ahogy a nóta mondja, hanem szeretek a végszerelékekkel játszadozni, kísérletezni.
A doboznyi kampós kanócot meg az is indokolja, hogy előszeretettel horgászom a leglehetetlenebb helyeken, a kagylók, tuskók pedig falják a horgokat. Ugyanis a hazai üzletekkel ellentétben, ott néha bagóért lehet kifogni egy-egy spulni zsinórt. A bait flosstól –csalizóselyemnek lehet fordítani, mert olyan lágy, mint a selyem- a 35 librás Armadillóig, ami még a legkeményebb amurszájnak is ellenáll. Köves-kagylós terepre pedig a bevonatos madzagok a legjobbak. Ez utóbbira lejjebb részletesebben kitérek.
Jelen esetben azért is alapozok minden kötést a FOX-ra mert idehaza egyrészt alig ismerik őket, másrészt rendkívül jó minőséget lehet elérni egy-három ezer forintért, tehát neten vásárolva olcsón tehetünk szert némi előnyre. Itt jegyeznék meg egy szomorú dolgot: átalakítja a Cég előkezsinórjainak termékpalettáját. Erre három dologból lehet következtetni: a Carp Rig korongon már csak az új szortiment szerepel egyrészt, másrészt a régiből átmentett típusokat is átdolgozta némileg a gyártó, egyre kevésbé kapni Európa-szerte. Ez azzal a szomorú ténnyel jár együtt, hogy a –szerintem- valaha gyártott leghasználhatóbb zsinórok szűntek meg ezzel -Reveral, Mask, Armadillo- a palettán helyettük megjelent a Coretex, mint a bevonatos széria utolsó mohikánja, továbbá két „új” stiff-rig madzag –Illusion, Stiff- az ólommagos okosság pedig már nem újdonság annak, akinek volt szíve/pénze nyolc ropogós ezrest szurkolni egy tekercsért. A Reflex, és a Snare maradt, de mivel a dolgok evolúciója szerint csak egyre szarabbak lehetnek, így eltűnt a régi jó tépőfüles dobozka, helyette az a kerekes vacak van. (Poén, hogy a Pelzer viszont ugyanez a kiszerelést alkalmazza.) Sokan csak a hagyományos hajszálelőkés módszert ismerik, ami önmagában végül is minden szerelék alapja, de hagyományos formában könnyen csütörtököt mond. Erre a legjobb bizonyíték Fairbrass mester legutóbbi filme, a hatodik Korda-korong. A szigetországban már valóságos rig-designerek vannak, de a hazai vizeken szerintem nem szükséges agyonbonyolítani a dolgokat. Tehát pl. a FOX könyvéből már ismert Ken Towenley-féle csoda nem feltétlen hozza meg a várva várt Nagy Pontyot.
A legtöbben a Kryston és Korda termékeket favorizálják, néhányan pedig az olcsóbb, de kiváló minőségű Sufix és Pelzer madzagokat használják. Regős Gyuritól vettem még négy évvel ezelőtt egy tekercs Snare –t a FOXtól. Olcsóbb volt mint a Kryston, az ebay nevű portálon pedig a hazai ár töredékéért lehetett kapni. Nagyon tetszett a praktikus kiszerelése, szövése, kezelhetősége. Vízben pedig elég selymessé, finommá válik, és gyakorlatilag mindenféle szereléket meg lehet belőle kötni, talán csak a stiff-elven működőket nem.
A cég előkepalettája akkor még szélesebb volt, azóta átdolgozták a Snare-t és a Reflexet, a Mask-ot pedig lecserélték a Coretexre. A Mask egyik favoritom volt, mert gyakorlatilag a Snare-t burkolták be egy könnyen hámozható műanyag bevonattal, így egy igazi „mindenes” –allround- zsinór volt. A szükséges szakaszon ha meghámoztam, remek karom-szereléket lehetett belőle kötni. Hagyományos hajszálelőkét –hair-rig- pedig a leginkább a Reveralból kötögettem. Ugyanaz a dobozos-tépősarkos kiszerelés, a zöld vagy barna bevonat alatt pedig fehér, a vízben láthatatlanná váló, szálra bomló anyag hihetetlen lágyságot rejtett. A bonyolultabb rigeket macerás, mert szálra bomló anyag révén nehézkes a karika felkötése. Mivel a hair-rig-et emlegettem, egy másik kedvencemet is meg kell említsem, ami a nehéz, kagylós, akadós terepre készült: Insider. A szintén már forgalomból kivont Armadillora került egy bevonat, ötvözve a bevonatos zsinórok minden előnyét az Armadilló finom, de határozott ellenállásával. Szerintem ezt direkt egy kagylószőnyegre tervezték, mert alig lehet meghámozni gőz nélkül.
A képeken egy megviselt helicopter rig, a terep, és az eredménye. Az előkék Nash Specialist 1 és 2 típusú horgokból, Inisder és szálra bomló Reveral zsinórból készültek. A pontyot Pelzer Sushival sikerült lépre csalni.