Jön a tavasz, javában tart a bojligörgetés és a halcsaligyártás. Van, hogy a régi, jól bevált receptet vesszük elő, van, hogy újon dolgozunk, tökéletesítünk, mástól átveszünk. S van, hogy anyagi okok miatt, vagy a puszta önmegvalósítás kiéléséért helyettesítünk, barkácsolunk.
Minden alapanyagnak megvan a maga tulajdonsága. Jobb esetben tudjuk, melyik nehezít, könnyít, melyik ad jó kötést, melyikkel fogunk csapágygolyót gyártani. Azért írtam, hogy jobb esetben, mert úgy találom, hogy máig a legtöbben a csalin akarnak spórolni. Nyilván nem az a probléma, hogy takarékoskodásra törekszik mindenki, mert így van rendjén. Csak nem mindegy, hogy a horgászat mely eszközén kezdjük. Egy hatvanezres high-tech polár hacukában hajolni egy pár száz forintos bojlit tartalmazó vödör fölé? Nekem ez kicsit röhejes, kicsit szánalmas. De a lényeg, nem szeretnék én semmiről meggyőzni senkit, csak megosztani a gondolatokat a bojli összetevők helyettesítése kapcsán.
A világon sok fehérje feldolgozó üzem létezik, amely mindenféle árfekvésű és tulajdonságú állati eredetű liszteket gyárt. Az átlagos vásárló kevésről tudja, hogy melyik micsoda, s milyen is, azt pedig még ritkábban, hogy milyen célokra gyártották. Leginkább elhiszi, ami a címkére van írva, megveszi a legolcsóbbat, otthon pedig csalódik. „Házon belül” is gyártanak halliszteket az egy-két centes ártól a 10-20 eurósig! Az üzemi felhasználók nagyon jól tudják, melyikből lesz macskaeledel, és melyikből Iglo kapitány halrudacskája –némi túlzással. Nyilván nem biztos, hogy a bojliba mindenképp a legdrágább hallisztet kell tenni, és azért nem kilószám. De mielőtt bevásárol az ember, azért nem árt, ha eldönti, milyenre is lenne szüksége. Mert nem ugyanaz a feketére égett, szúrós szagú HT vegyes liszt, és a vörösesbarna, finom illatozó, pergő szemű tiszta vörössügér. Jóval magasabb minőségű, beltartalmú bojli készíthető az utóbbiból, és nem feltétlen drágább. Körültekintés és alapos megfontolás kérdése szerintem az egész.
Szeretek mindenféle keverékekkel elszórakozni, PVA-rudacskákat használni. Ám nem szívesen adnék pénzt bármely gyártó-fogalmazó „stick mix”-éért. Egyik kedvenc tavaszi összetevőm a tonhal és a tőkehalmáj. Utóbbiból mindig azt választom, amely a saját olajában van konzerválva. Tonhalból az étolajosat, vagy a sima hőkezeléssel tartósítottat. Az értékes tőkehalmáj-olajat általában bojli készítéséhez használom fel. A konzerv kinyitása után egy egyszerű turmixolással remek attraktor kapunk, ami hideg vizekben sem dermed, és bátran adagolható hozzá az esszenciális olaj. Így kikerülhetjük az X-baits márkázott tőkehalmáj- olaját, olcsóbban kijövünk, és még egy ritka adalékra is szert tettünk.
Ha már esszenciák! Sok-sok kísérletezésembe került, hogyan is lehetne helyettesíteni az esszenciális olajakat. 5-6 évvel ezelőtt még csak a Nutra-termékekhez fért hozzá az magyar átlaghorgász. Jó-jó, tudom, volt „bikkarp” is, meg „esbées” is, de most csalikról van szó, nem pénzcsinálásról. Szóval bőszen nyomtam a fokhagymazúzót, áztattam-oldottam fel mindenféle fűszereket mindenféle olajban, szárogattam gyümölcsöket, héjakat. A sok-sok fáradozás eredményeképp hol jobb, hol erősebb szagok uralkodtak a lakásban, de olyan esszenciális összetevőre, amellyel kiválthatom az akkori 5-6 ezres olajakat, nem találtam. Le is tettem egy időre a használatukról, mert tudtam, hogy megint többszörös áron akarják eladni nekem. Az élelmiszeripari anyagokhoz pedig nem tudtam hozzáférni. Amihez hozzáfértem, arról pedig kiderült, hogy marhára nem „bojli készítéshez találták ki”. Aztán három éve már egészen baráti áron tudok innen szerezni. Tapasztalataim az mondatják velem, hogy sokkal inkább megéri egy bojliba akár többféle esszenciális olajat használni egy jó szárazanyag-alaphoz, mint a ma kapható legtöbb aroma bármelyikét megvenni.
De számoljunk egy kicsit, ha már a takarékoskodásról esett szó: A 20ml-es olaj 1400 Ft. Kevert ízeket szeretnénk, mondjuk egy fűszeres golyóhoz. Az előző posztban már kiszámoltuk mennyi a Robin Red ára egy kiló mixben. Ha most ehhez hozzáadunk 2ml feketeborsot, 1 ml fokhagymát, az 320Ft-nyi összegbe kerül. Így e három –szerintem igen fontos, és meghatározó- összetevő kilónkénti ára kerek 700Ft. Szerény véleményem szerint inkább horgászok 700Ft-al drágább bojlival, és hordok Decatlonos termoruhát, és megelégszem a Soproni Világossal, mintsem fordítva.
De nem vagyunk egyformák! Feszes zsinórt!